Vishay/BCcomponents VY2471K29Y5SS6TV5
VY2471K29Y5SS6TV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471K29Y5SS6TV5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471K29Y5SS6TV5.pdf
Availability of VY2471K29Y5SS6TV5
QUANTITY
VY2471K29Y5SS6TV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471K29Y5SS6TV5
Internal Part NumberEIS-VY2471K29Y5SS6TV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471K29Y5SS6TV5
Related LinksVY2471K2, VY2471K29Y5SS6TV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471K29Y5SS6TV5 Details Description
Related parts for VY2471K29Y5SS6TV5
Crystal 5.9904MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC 10BASE-T TXCVR 3V/5V 32-LQFP datasheet.pdf
CMS-MARK-WINDEMO datasheet.pdf
IC MON SIX SUPPLY PREC TSOT23-8 datasheet.pdf
IC TRIPLE USB SW 1.2A 16-TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf