Amphenol Aerospace Operations D38999/24MG41SB
D38999/24MG41SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MG41SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24MG41SB.pdf
Availability of D38999/24MG41SB
QUANTITY
D38999/24MG41SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MG41SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24MG41SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MG41SB
Related LinksD38999/, D38999/24MG41SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MG41SB Details Description
Related parts for D38999/24MG41SB
PTC RESETTABLE 30V 6A KINK AMMO datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 100A Y4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 13POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf