Amphenol Industrial SP00P-18-11P(375)
SP00P-18-11P(375) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-18-11P(375)
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-18-11P(375).pdf
Availability of SP00P-18-11P(375)
QUANTITY
SP00P-18-11P(375) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-18-11P(375)
Internal Part NumberEIS-SP00P-18-11P(375)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-18-11P(375)
Related LinksSP00P-18, SP00P-18-11P(375) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-18-11P(375) Details Description
Related parts for SP00P-18-11P(375)
CABLE TIE HVY HS BLK 20.9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6XSON datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 6A datasheet.pdf
FAN AXIAL 204X77.5MM 120VAC TERM datasheet.pdf