Amphenol Industrial SP00P-22-41P(SR)
SP00P-22-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00P-22-41P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
SP00P-22-41P(SR).pdf
Availability of SP00P-22-41P(SR)
QUANTITY
SP00P-22-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00P-22-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00P-22-41P(SR)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00P-22-41P(SR)
Related LinksSP00P-22, SP00P-22-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00P-22-41P(SR) Details Description
Related parts for SP00P-22-41P(SR)
MOSFET N-CH 60V 60A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28-QFN datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 470K OHM 14SOIC datasheet.pdf