Amphenol Industrial SP00SE-12-10S
SP00SE-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-12-10S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SE-12-10S.pdf
Availability of SP00SE-12-10S
QUANTITY
SP00SE-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-12-10S
Internal Part NumberEIS-SP00SE-12-10S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-12-10S
Related LinksSP00SE, SP00SE-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-12-10S Details Description
Related parts for SP00SE-12-10S
CONN HEADER LOPROFILE 37POS .100 datasheet.pdf
OSC SO 133.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 184V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 7MM 6.69" datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 34POS 15AU datasheet.pdf
BATTERY PACK 4.8V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
PLUG 6POS 0 DEG GRAY/RED 5.3-6.5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES 634 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 6A datasheet.pdf