Amphenol Industrial SP00SE-14-19S(003)
SP00SE-14-19S(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-14-19S(003)
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SE-14-19S(003).pdf
Availability of SP00SE-14-19S(003)
QUANTITY
SP00SE-14-19S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-14-19S(003)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-14-19S(003)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-14-19S(003)
Related LinksSP00SE-14, SP00SE-14-19S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-14-19S(003) Details Description
Related parts for SP00SE-14-19S(003)
IC DELAY LINE 10TAP 50NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 5A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 5POS 7MM datasheet.pdf
CONN ASSY HDR datasheet.pdf
Connector Header 88 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf