Amphenol Industrial SP00SE-16-8S(SR)
SP00SE-16-8S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
SP00SE-16-8S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SP00SE-16-8S(SR).pdf
Availability of SP00SE-16-8S(SR)
QUANTITY
SP00SE-16-8S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP00SE-16-8S(SR)
Internal Part NumberEIS-SP00SE-16-8S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP00SE-16-8S(SR)
Related LinksSP00SE-1, SP00SE-16-8S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP00SE-16-8S(SR) Details Description
Related parts for SP00SE-16-8S(SR)
TRANS NPN/N-CH 12V 500MA SOT-363 datasheet.pdf
IC RESET CMOS 2.7V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 890MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 120W datasheet.pdf