Amphenol Industrial SP02CE-10-6S(014)
SP02CE-10-6S(014) picture photo
Mfg. Part Number
SP02CE-10-6S(014)
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SP02CE-10-6S(014).pdf
Availability of SP02CE-10-6S(014)
QUANTITY
SP02CE-10-6S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02CE-10-6S(014)
Internal Part NumberEIS-SP02CE-10-6S(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02CE-10-6S(014)
Related LinksSP02CE-1, SP02CE-10-6S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02CE-10-6S(014) Details Description
Related parts for SP02CE-10-6S(014)
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.3V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf