Amphenol Industrial SP02P-14-15P
SP02P-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
SP02P-14-15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02P-14-15P.pdf
Availability of SP02P-14-15P
QUANTITY
SP02P-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02P-14-15P
Internal Part NumberEIS-SP02P-14-15P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02P-14-15P
Related LinksSP02P-, SP02P-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02P-14-15P Details Description
Related parts for SP02P-14-15P
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
IC FIFO PAR W/FLAGS 32KB 20SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 1000VDC 30 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf