Amphenol Industrial SP02SE-12-10P(003)
SP02SE-12-10P(003) picture photo
Mfg. Part Number
SP02SE-12-10P(003)
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SP02SE-12-10P(003).pdf
Availability of SP02SE-12-10P(003)
QUANTITY
SP02SE-12-10P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP02SE-12-10P(003)
Internal Part NumberEIS-SP02SE-12-10P(003)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP02SE-12-10P(003)
Related LinksSP02SE-12, SP02SE-12-10P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP02SE-12-10P(003) Details Description
Related parts for SP02SE-12-10P(003)
RES 3.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3L datasheet.pdf