Amphenol Industrial SP06CE-24-61P(301)
SP06CE-24-61P(301) picture photo
Mfg. Part Number
SP06CE-24-61P(301)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06CE-24-61P(301).pdf
Availability of SP06CE-24-61P(301)
QUANTITY
SP06CE-24-61P(301) Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06CE-24-61P(301)
Internal Part NumberEIS-SP06CE-24-61P(301)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06CE-24-61P(301)
Related LinksSP06CE-24, SP06CE-24-61P(301) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06CE-24-61P(301) Details Description
Related parts for SP06CE-24-61P(301)
SWITCH DET 4.8MM HT W/BOSS SMD datasheet.pdf
POT 500K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RES TEMP-CNTRL 10/10K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SATA-II CABLE 7PIN 7PIN 18" datasheet.pdf