Amphenol Industrial SP06P-16-26P
SP06P-16-26P picture photo
Mfg. Part Number
SP06P-16-26P
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE PIN
Datasheet Download
SP06P-16-26P.pdf
Availability of SP06P-16-26P
QUANTITY
SP06P-16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP06P-16-26P
Internal Part NumberEIS-SP06P-16-26P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP06P-16-26P
Related LinksSP06P-, SP06P-16-26P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP06P-16-26P Details Description
Related parts for SP06P-16-26P
SOCKET FOR PT5 MINI RELAYS datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 40BQSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.20V SOT23-3 datasheet.pdf
WRENCH SET OPEN END 3/8"-7/8" datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SOC-D4 SIMPLEX datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf