Amphenol Industrial SP07A-22-32P
SP07A-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
SP07A-22-32P
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
SP07A-22-32P.pdf
Availability of SP07A-22-32P
QUANTITY
SP07A-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP07A-22-32P
Internal Part NumberEIS-SP07A-22-32P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP07A-22-32P
Related LinksSP07A-, SP07A-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP07A-22-32P Details Description
Related parts for SP07A-22-32P
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14T/MC14M/MDM14T datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 360CPR datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/4 NAT 500' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBG datasheet.pdf