Amphenol Industrial SP07E-14-15P
SP07E-14-15P picture photo
Mfg. Part Number
SP07E-14-15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
SP07E-14-15P.pdf
Availability of SP07E-14-15P
QUANTITY
SP07E-14-15P Order Process
Ship out your order
Specifications of SP07E-14-15P
Internal Part NumberEIS-SP07E-14-15P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, SP
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP07E-14-15P
Related LinksSP07E-, SP07E-14-15P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SP07E-14-15P Details Description
Related parts for SP07E-14-15P
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY SYNC 16SOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 16TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT INTELLIG WAFER datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf