API Delevan SP1008-562H
SP1008-562H picture photo
Mfg. Part Number
SP1008-562H
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 362MA 895 MOHM
Datasheet Download
SP1008-562H.pdf
Availability of SP1008-562H
QUANTITY
SP1008-562H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008-562H
Internal Part NumberEIS-SP1008-562H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±3%
Current Rating356mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)895 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008-562H
Related LinksSP100, SP1008-562H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008-562H Details Description
Related parts for SP1008-562H
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-3/4X7-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 10.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER HAN 10 A - D-SUB 09 datasheet.pdf
IC SERIAL CBRAM 128KB 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf