API Delevan SP1008R-103H
SP1008R-103H picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-103H
Brief Description
FIXED IND 10UH 265MA 1.7 OHM SMD
Datasheet Download
SP1008R-103H.pdf
Availability of SP1008R-103H
QUANTITY
SP1008R-103H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-103H
Internal Part NumberEIS-SP1008R-103H
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008R
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±3%
Current Rating258mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-103H
Related LinksSP1008, SP1008R-103H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-103H Details Description
Related parts for SP1008R-103H
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 50' DIELE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS datasheet.pdf