API Delevan SP1008R-182K
SP1008R-182K picture photo
Mfg. Part Number
SP1008R-182K
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 544MA 392 MOHM
Datasheet Download
SP1008R-182K.pdf
Availability of SP1008R-182K
QUANTITY
SP1008R-182K Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008R-182K
Internal Part NumberEIS-SP1008R-182K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMolded Shielded Surface Mount Power Inductors
Standard Package500
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating538mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)392 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008R-182K
Related LinksSP1008, SP1008R-182K Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008R-182K Details Description
Related parts for SP1008R-182K
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 50MA/500MA datasheet.pdf