API Delevan SP1210R-683H
SP1210R-683H picture photo
Mfg. Part Number
SP1210R-683H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 185MA 6.1 OHM SMD
Datasheet Download
SP1210R-683H.pdf
Availability of SP1210R-683H
QUANTITY
SP1210R-683H Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1210R-683H
Internal Part NumberEIS-SP1210R-683H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1210R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±3%
Current Rating185mA
Current - Saturation157mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)6.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1210R-683H
Related LinksSP1210, SP1210R-683H Datasheet, API Delevan Distributor
SP1210R-683H Details Description
Related parts for SP1210R-683H
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 10POS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN OFP PIN RCPT .045/.065" DIA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf