Infineon Technologies SPB100N03S2L-03
SPB100N03S2L-03 picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N03S2L-03
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N03S2L-03.pdf
Availability of SPB100N03S2L-03
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N03S2L-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N03S2L-03
Internal Part NumberEIS-SPB100N03S2L-03
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Feb/2008
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.7 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs220nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8180pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N03S2L-03
Related LinksSPB100N, SPB100N03S2L-03 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N03S2L-03 Details Description
Related parts for SPB100N03S2L-03
RES SMD 4.99K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 1A 28V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD MOUNT SOCKET JUNCTION MODU datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf