FFF HM2R83PA8101N9LF
HM2R83PA8101N9LF picture photo
Mfg. Part Number
HM2R83PA8101N9LF
Brief Description
CONN RECEPT 110POS TYPE F R/A
Datasheet Download
HM2R83PA8101N9LF.pdf
Availability of HM2R83PA8101N9LF
QUANTITY
HM2R83PA8101N9LF Order Process
Ship out your order
Specifications of HM2R83PA8101N9LF
Internal Part NumberEIS-HM2R83PA8101N9LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMillipacs Receptacle series/Plating 28/Jul/2009
HM2R Resin 19/Oct/2015
PCN Assembly/OriginMillipacs Series 21/Aug/2012
PCN OtherMPACS Receptacles Material 02/Jul/2014
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMillipacs®
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleF 11
Number of Positions88
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating1.5A
Voltage Rating500V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUpper and Lower Shield
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HM2R83PA8101N9LF
Related LinksHM2R83PA, HM2R83PA8101N9LF Datasheet, FFF Distributor
HM2R83PA8101N9LF Details Description
Related parts for HM2R83PA8101N9LF
FILTER LINE 99MH 0.4A TYPE 19N datasheet.pdf
IC DETECTOR LV OPEN DRN SC-82AB datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 8BIT SOT23-8 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A DPAK datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLG SMPLX 125.25UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN DUAL FEMALE-FEMALE 6POS 3' datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf