Infineon Technologies SPB100N06S2L-05
SPB100N06S2L-05 picture photo
Mfg. Part Number
SPB100N06S2L-05
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 100A D2PAK
Datasheet Download
SPB100N06S2L-05.pdf
Availability of SPB100N06S2L-05
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB100N06S2L-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB100N06S2L-05
Internal Part NumberEIS-SPB100N06S2L-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Jun/2008
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.4 mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs230nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7530pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-3-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB100N06S2L-05
Related LinksSPB100N, SPB100N06S2L-05 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SPB100N06S2L-05 Details Description
Related parts for SPB100N06S2L-05
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A FASTON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEAT TRACE datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 5.4UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf