Infineon Technologies IPA50R500CEXKSA2
IPA50R500CEXKSA2 picture photo
Mfg. Part Number
IPA50R500CEXKSA2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 5.4A TO-220FP
Datasheet Download
IPA50R500CEXKSA2.pdf
Availability of IPA50R500CEXKSA2
QUANTITY
IPA50R500CEXKSA2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPA50R500CEXKSA2
Internal Part NumberEIS-IPA50R500CEXKSA2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes500V CoolMOS CE Application Note
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™ CE
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs500 mOhm @ 2.3A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18.7nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds433pF @ 100V
Power - Max28W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220 Full Pack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPA50R500CEXKSA2
Related LinksIPA50R50, IPA50R500CEXKSA2 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPA50R500CEXKSA2 Details Description
Related parts for IPA50R500CEXKSA2
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HIGH SIDE SWITCH IPS 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H datasheet.pdf