Microsemi Power Products SPB160100E3
SPB160100E3 picture photo
Mfg. Part Number
SPB160100E3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 160A SOT227
Datasheet Download
SPB160100E3.pdf
Availability of SPB160100E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPB160100E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPB160100E3
Internal Part NumberEIS-SPB160100E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If920mV @ 160A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 100V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPB160100E3
Related LinksSPB16, SPB160100E3 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
SPB160100E3 Details Description
Related parts for SPB160100E3
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf