API Delevan SPD62-154M
SPD62-154M picture photo
Mfg. Part Number
SPD62-154M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 370MA 1.8 OHM
Datasheet Download
SPD62-154M.pdf
Availability of SPD62-154M
QUANTITY
SPD62-154M Order Process
Ship out your order
Specifications of SPD62-154M
Internal Part NumberEIS-SPD62-154M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSPD62
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation370mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPD62-154M
Related LinksSPD62, SPD62-154M Datasheet, API Delevan Distributor
SPD62-154M Details Description
Related parts for SPD62-154M
IC FPGA 166 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DIFFERENTIAL BUS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 30V 1.8 OHM 130C datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HARNESS CLIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.51V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 110POS 0.20MM datasheet.pdf