SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands SPH-1200-48G
SPH-1200-48G picture photo
Mfg. Part Number
SPH-1200-48G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Datasheet Download
SPH-1200-48G.pdf
Availability of SPH-1200-48G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPH-1200-48G Order Process
Ship out your order
Specifications of SPH-1200-48G
Internal Part NumberEIS-SPH-1200-48G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSPH-1200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input105 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension12.00" L x 5.00" W x 4.03" H (304.8mm x 127.0mm x 102.3mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPH-1200-48G
SPH-1200-48G Details Description
Related parts for SPH-1200-48G
FITTING OUT VERT 45DEG ORN 2X2 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
DIODE GP 2KV 330A DO205AB datasheet.pdf
LINE FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf