Volgen/Division of Kaga Electronics USA SPN15-48S
SPN15-48S picture photo
Mfg. Part Number
SPN15-48S
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 15W
Datasheet Download
SPN15-48S.pdf
Availability of SPN15-48S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPN15-48S Order Process
Ship out your order
Specifications of SPN15-48S
Internal Part NumberEIS-SPN15-48S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSPN Series
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSPN15
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.41" L x 2.80" W x 1.26" H (86.5mm x 71.0mm x 32.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPN15-48S
Related LinksSPN1, SPN15-48S Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
SPN15-48S Details Description
Related parts for SPN15-48S
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 16BT TRNSP D-TYP LTCH 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 42A D2PAK datasheet.pdf
RES 182K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
ER6022-022NELSSAC, 2N/C+2N/O, 1/ datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf