Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-4F150
SPP-4F150 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-4F150
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 150A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-4F150.pdf
Availability of SPP-4F150
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPP-4F150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-4F150
Internal Part NumberEIS-SPP-4F150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current150A
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-4F150
Related LinksSPP-, SPP-4F150 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-4F150 Details Description
Related parts for SPP-4F150
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 32GB datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 2012 datasheet.pdf
RAIL FRMAE LOC 3"X6.6" ALUMINUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 100POS SMD datasheet.pdf