Eaton (formerly Cooper Bussmann) SPP-7H1200
SPP-7H1200 picture photo
Mfg. Part Number
SPP-7H1200
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MOD 1200A 700V BLADE
Datasheet Download
SPP-7H1200.pdf
Availability of SPP-7H1200
QUANTITY
SPP-7H1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPP-7H1200
Internal Part NumberEIS-SPP-7H1200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesSemitron™ SPP
Fuse Type-
Voltage - Rated700VAC
Current1.2kA
Package / CaseFuse Link
Size / Dimension-
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPP-7H1200
Related LinksSPP-7, SPP-7H1200 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SPP-7H1200 Details Description
Related parts for SPP-7H1200
CBL ASSY DVI DIGITAL-DFP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-PLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFLECTIVE 6-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LO P GRN CARD EDGE 0.156 X 0.14 datasheet.pdf
SC-SMT3.81/10/180LF 3.2 GN BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
9POS F PC 830PF M3 datasheet.pdf