Cornell Dubilier Electronics SPSX121M06R-7
SPSX121M06R-7 picture photo
Mfg. Part Number
SPSX121M06R-7
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 6V SMD
Datasheet Download
SPSX121M06R-7.pdf
Availability of SPSX121M06R-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SPSX121M06R-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SPSX121M06R-7
Internal Part NumberEIS-SPSX121M06R-7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSPCX SPSX Series EOL 30/Nov/2014
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSPSX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SPSX121M06R-7
Related LinksSPSX12, SPSX121M06R-7 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SPSX121M06R-7 Details Description
Related parts for SPSX121M06R-7
CONN RCPT 20POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
POT JOYSTICK 10K OHM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE PLUG IP68 RJ45-BARE END 3M datasheet.pdf
HOUSING 250 FASTON 4P RED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 12.5V 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf