| Internal Part Number | EIS-SPZB32W1A2.1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 855 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| RF Family/Standard | 802.15.4 | |
| Protocol | Zigbee® | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | - | |
| Power - Output | 3dBm | |
| Sensitivity | -95dBm | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| Antenna Type | Integrated, Chip | |
| Memory Size | 128kB Flash, 8kB RAM | |
| Voltage - Supply | 2.1 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 28mA | |
| Current - Transmitting | 32mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |