Bel Fuse Inc. SQ24S10050-NS00
SQ24S10050-NS00 picture photo
Mfg. Part Number
SQ24S10050-NS00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5V 10A
Datasheet Download
SQ24S10050-NS00.pdf
Availability of SQ24S10050-NS00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SQ24S10050-NS00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQ24S10050-NS00
Internal Part NumberEIS-SQ24S10050-NS00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package175
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQ24
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.28" H (58.4mm x 22.8mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQ24S10050-NS00
Related LinksSQ24S10, SQ24S10050-NS00 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQ24S10050-NS00 Details Description
Related parts for SQ24S10050-NS00
IC TXRX T1/E1 QD 3.3V IND 256BGA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
OSC VCXO 233.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
PWR SUPPLY 10W OPEN 24V 0.42A datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL 24HTSSOP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf