| Internal Part Number | EIS-SQ5153WP12RSM | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | - | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | SHF (f > 4 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 5.5GHz | |
| Frequency Range | 5.15GHz ~ 5.85GHz | |
| Antenna Type | Panel | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 2 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 3dBi | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, RP-SMA Male | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Bracket Mount | |
| Height (Max) | 0.750" (19.05mm) | |