AVX Corporation SQCAEM0R7BAJWE
SQCAEM0R7BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM0R7BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM0R7BAJWE.pdf
Availability of SQCAEM0R7BAJWE
QUANTITY
SQCAEM0R7BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM0R7BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCAEM0R7BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM0R7BAJWE
Related LinksSQCAEM0, SQCAEM0R7BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM0R7BAJWE Details Description
Related parts for SQCAEM0R7BAJWE
IC OPAMP DUAL +3/5V R-TO-R 8SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf