AVX Corporation SQCAEM0R8BATME\500
SQCAEM0R8BATME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM0R8BATME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.80PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM0R8BATME\500.pdf
Availability of SQCAEM0R8BATME\500
QUANTITY
SQCAEM0R8BATME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM0R8BATME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM0R8BATME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM0R8BATME\500
Related LinksSQCAEM0R8, SQCAEM0R8BATME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM0R8BATME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM0R8BATME\500
FIXED IND 12UH 6.45A 21.3 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 22.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG PHONE 1/4" 2-COND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf