AVX Corporation SQCAEM300JATME
SQCAEM300JATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM300JATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 30PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM300JATME.pdf
Availability of SQCAEM300JATME
QUANTITY
SQCAEM300JATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM300JATME
Internal Part NumberEIS-SQCAEM300JATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM300JATME
Related LinksSQCAEM3, SQCAEM300JATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM300JATME Details Description
Related parts for SQCAEM300JATME
IDC CABLE - MSD50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .5W MONO AB 8MSOP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 10.5" X 6.19" datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 170NS 28EDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 9POS PC MT STEEL S datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 42VC AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL JFA J300 SERIES datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf