AVX Corporation SQCB7M0R2BATME
SQCB7M0R2BATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M0R2BATME
Brief Description
CAP CER 0.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M0R2BATME.pdf
Availability of SQCB7M0R2BATME
QUANTITY
SQCB7M0R2BATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M0R2BATME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M0R2BATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M0R2BATME
Related LinksSQCB7M0, SQCB7M0R2BATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M0R2BATME Details Description
Related parts for SQCB7M0R2BATME
7 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18A D2PAK datasheet.pdf
RES 8.19M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf