AVX Corporation SQCB7M2R4CATME\500
SQCB7M2R4CATME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R4CATME\500
Brief Description
CAP CER 2.4PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R4CATME\500.pdf
Availability of SQCB7M2R4CATME\500
QUANTITY
SQCB7M2R4CATME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R4CATME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R4CATME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R4CATME\500
Related LinksSQCB7M2R4, SQCB7M2R4CATME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R4CATME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M2R4CATME\500
SWITCH DIP SIP LOW PRO 2POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.8PF 100V 0603 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 250V 600A F SER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf