AVX Corporation SQCB7M2R7CAJME
SQCB7M2R7CAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R7CAJME
Brief Description
CAP CER 2.7PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R7CAJME.pdf
Availability of SQCB7M2R7CAJME
QUANTITY
SQCB7M2R7CAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R7CAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R7CAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R7CAJME
Related LinksSQCB7M2, SQCB7M2R7CAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R7CAJME Details Description
Related parts for SQCB7M2R7CAJME
SWITCH MINI SPDT 5A 10.2GF datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 100W 200V datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT SZ4 FOR 5MOD datasheet.pdf
MKP 1.8UF 5% 1000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf
CAP FILM 1 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf