AVX Corporation SQCB7M4R7DAJWE
SQCB7M4R7DAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M4R7DAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M4R7DAJWE.pdf
Availability of SQCB7M4R7DAJWE
QUANTITY
SQCB7M4R7DAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M4R7DAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M4R7DAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M4R7DAJWE
Related LinksSQCB7M4, SQCB7M4R7DAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M4R7DAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M4R7DAJWE
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 135W datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL-LATCHING HDR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8MLPQ datasheet.pdf
CONN PLUG M/F 4POS 18AWG 1M datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf