AVX Corporation SQCB7M8R2BAJME
SQCB7M8R2BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M8R2BAJME
Brief Description
CAP CER 8.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M8R2BAJME.pdf
Availability of SQCB7M8R2BAJME
QUANTITY
SQCB7M8R2BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M8R2BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M8R2BAJME
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M8R2BAJME
Related LinksSQCB7M8, SQCB7M8R2BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M8R2BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M8R2BAJME
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V/20V 2.5A TSST8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 49POS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 39POS datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
20CKT PICOFLEX 70MM LONG datasheet.pdf