AVX Corporation SQCBEA681FAJME
SQCBEA681FAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCBEA681FAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 150V 1111
Datasheet Download
SQCBEA681FAJME.pdf
Availability of SQCBEA681FAJME
QUANTITY
SQCBEA681FAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCBEA681FAJME
Internal Part NumberEIS-SQCBEA681FAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCBEA681FAJME
Related LinksSQCBEA6, SQCBEA681FAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCBEA681FAJME Details Description
Related parts for SQCBEA681FAJME
DIODE ZENER 36V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf