AVX Corporation SQCSVA200JAT1A
SQCSVA200JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA200JAT1A
Brief Description
CAP CER 20PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA200JAT1A.pdf
Availability of SQCSVA200JAT1A
QUANTITY
SQCSVA200JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA200JAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA200JAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA200JAT1A
Related LinksSQCSVA2, SQCSVA200JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA200JAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA200JAT1A
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf