Vishay/Siliconix SQD40N06-14L-GE3
SQD40N06-14L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQD40N06-14L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 40A TO-252
Datasheet Download
SQD40N06-14L-GE3.pdf
Availability of SQD40N06-14L-GE3
QUANTITY
SQD40N06-14L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQD40N06-14L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQD40N06-14L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-044-2014-Rev-1 20/May/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs14 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2105pF @ 25V
Power - Max75W