Bel Fuse Inc. SQM48T20015-NBA0
SQM48T20015-NBA0 picture photo
Mfg. Part Number
SQM48T20015-NBA0
Brief Description
DC/DC CONVERT 1.5V 20A
Datasheet Download
SQM48T20015-NBA0.pdf
Availability of SQM48T20015-NBA0
QUANTITY
SQM48T20015-NBA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQM48T20015-NBA0
Internal Part NumberEIS-SQM48T20015-NBA0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQM48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.36" H (58.4mm x 22.8mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQM48T20015-NBA0
Related LinksSQM48T20, SQM48T20015-NBA0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQM48T20015-NBA0 Details Description
Related parts for SQM48T20015-NBA0
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERMINAL STRAP 10.19" LENGTH datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 1.12A datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-215AB datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6" 500PC datasheet.pdf