Bel Fuse Inc. SQM48T20025-NBC0
SQM48T20025-NBC0 picture photo
Mfg. Part Number
SQM48T20025-NBC0
Brief Description
DC/DC CONVERT 2.5V 20A
Datasheet Download
SQM48T20025-NBC0.pdf
Availability of SQM48T20025-NBC0
QUANTITY
SQM48T20025-NBC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQM48T20025-NBC0
Internal Part NumberEIS-SQM48T20025-NBC0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2013
Standard Package98
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSemiQ™ SQM48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.36" H (58.4mm x 22.8mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQM48T20025-NBC0
Related LinksSQM48T20, SQM48T20025-NBC0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQM48T20025-NBC0 Details Description
Related parts for SQM48T20025-NBC0
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS R/A SHORT LA datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR GC6016 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 9POS 6' datasheet.pdf
SENSOR HALL FLAT PK LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.9A 13.9 MOHM datasheet.pdf