Yageo SQP500JB-390R
SQP500JB-390R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-390R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-390R.pdf
Availability of SQP500JB-390R
QUANTITY
SQP500JB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-390R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-390R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-390R
Related LinksSQP500, SQP500JB-390R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-390R Details Description
Related parts for SQP500JB-390R
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CASSETTE CONNECTOR KIT, ROHS datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
TRIAC 600V 3A datasheet.pdf