Vishay/Siliconix SQR40N10-25-GE3
SQR40N10-25-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQR40N10-25-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO263
Datasheet Download
SQR40N10-25-GE3.pdf
Availability of SQR40N10-25-GE3
QUANTITY
SQR40N10-25-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQR40N10-25-GE3
Internal Part NumberEIS-SQR40N10-25-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-044-2014-Rev-1 20/May/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3380pF @ 25V
Power - Max136W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQR40N10-25-GE3
Related LinksSQR40N1, SQR40N10-25-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQR40N10-25-GE3 Details Description
Related parts for SQR40N10-25-GE3
IC VOLT DETECT OD 3.3V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf