Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5H-400MA-APH
SR-5H-400MA-APH picture photo
Mfg. Part Number
SR-5H-400MA-APH
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD 400MA 300VAC RADIAL
Datasheet Download
SR-5H-400MA-APH.pdf
Availability of SR-5H-400MA-APH
QUANTITY
SR-5H-400MA-APH Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5H-400MA-APH
Internal Part NumberEIS-SR-5H-400MA-APH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.771618
ApprovalscURus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
DC Cold Resistance0.285 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5H-400MA-APH
Related LinksSR-5H-4, SR-5H-400MA-APH Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5H-400MA-APH Details Description
Related parts for SR-5H-400MA-APH
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf