AVX Corporation SR071A270JARAP2
SR071A270JARAP2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A270JARAP2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A270JARAP2.pdf
Availability of SR071A270JARAP2
QUANTITY
SR071A270JARAP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A270JARAP2
Internal Part NumberEIS-SR071A270JARAP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A270JARAP2
Related LinksSR071A2, SR071A270JARAP2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A270JARAP2 Details Description
Related parts for SR071A270JARAP2
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LV 10BIT FET BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.4A SYNC 6SON datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1500VRMS 1CT:1CT SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 26A SOP8 datasheet.pdf