AVX Corporation SR071A270KAATR2
SR071A270KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A270KAATR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A270KAATR2.pdf
Availability of SR071A270KAATR2
QUANTITY
SR071A270KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A270KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR071A270KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A270KAATR2
Related LinksSR071A2, SR071A270KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A270KAATR2 Details Description
Related parts for SR071A270KAATR2
CONN RECEPT 3POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V SOT-6 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf